Otwarcie Pomnika Niezłomnym - Ojczynza 23.04.2016

otwarcie pomnika23 kwietnia br., w uroczystość św. Wojciecha w podkrakowskiej parafii Morawicy został odsłonięty pomnik „Niezłomnym Ojczyzna”. Po patriotycznym koncercie została odprawiona uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Stanisława kardynała Dziwisza, arcybiskupa metropolitę krakowskiego. Obecni byli m.in. reprezentujący Prezydenta RP podsekretarz stanu Wojciech Kolarski,  Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, wojewoda małopolski Józef Pilch oraz setki parafian oraz zgromadzonych gości.

0GALERIASobotnie świętowanie wpisywało się w jubileusz 1050-lecia chrztu Polski i stanowiło zwieńczenie uroczystości, jakie miały miejsce przy powstałym pomniku. Zarówno na wmurowanie kamienia węgielnego na jesieni 2015 roku, jak i na odsłonięcie tablic ku czci podziemia antykomunistycznego Biskup Polowy kierował swoje przesłanie na ręce proboszcza parafii, ks. kan. Władysława Palmowskiego, wieloletniego kapelana podziemnej „Solidarności”.  Tym razem Ordynariat Polowy reprezentował ks. Jan Dohnalik, kanclerz kurii Ordynariatu Polowego, wraz z ks. kmdr. Januszem Bąkiem, kapelanem kombatantów oraz pochodzącym z morawickiej parafii ks. ppor. Mateuszem Korpakiem.

Na ręce kanclerza kurii polowej zostały złożone dary dla Biskupa Polowego: okolicznościowy medal oraz dyplom, a także replika nowohuckiego krzyża, dar ludzi pracy z Nowej Huty, przeznaczony - jak mówił ks. proboszcz -  dla ludzi niezłomnych, którzy walczą o niezłomność Narodu. Natomiast ksiądz kmdr. Janusz Bąk, jako kapelan Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” przekazał ks. proboszczowi Władysławowi Palmowskiemu odznaczenie przyznane przez Zrzeszenie „WiN” w uznaniu zasług dla upamiętnienia żołnierzy niezłomnych.

Pomnik „Niezłomnym Ojczyzna” jest widoczny z autostrady A4. Odznacza się bogatą symboliką: nad pękniętym murem góruje Biały Orzeł wzbijający się do lotu, pod nim umieszczone są symbole i historyczne daty wyznaczające najważniejsze wydarzenia historii Polski: od chrztu w 966 roku aż do wyboru Papieża Polaka, przełomu „Solidarności” i katastrofy smoleńskiej. W murze złożona jest urna z ziemią z kwatery „Ł” na warszawskich Powązkach, a po drugiej stronie pomnika są umieszczone tablice z setkami nazwisk żołnierzy niezłomnych.

(ks. por. Jan Dohnalik)